Przede wszystkim to, co chcemy namalować, ma największe znaczenie podczas wyboru pędzli. Tymi mniejszymi i z ostrzejszym szpicem łatwiej oddamy szczegóły, niż dużymi, prosto ściętymi pędzlami. Jednak farby, jakimi malujemy, też odgrywają ważną role podczas wyboru narzędzia. Do farb akrylowych wielu artystów poleca pędzle z włosiem sobolowym.

Najlepsze pędzle do malowania

pędzle do farb akrylowychKażdy artysta ma swoje ulubione pędzle, które nie zawsze przypadną do gustu innym. Wybierać można spośród różnego rodzaju włosia – tańszymi włóknami syntetycznymi, lub naturalnym włosiem, np.: wiewiórczym. Główną cechą odróżniającą tę pędzle jest ich stopień wchłaniania wody – z tym zadaniem o wiele lepiej radzą sobie naturalne włosia, przez co łatwo malować nimi duże powierzchnie. Naturalne włókna są też bardziej miękkie niż ich syntetyczne odpowiedniki. Dla niektórych będzie to zaleta, dla innych wada. W ramach obu gatunków dobrać należy też odpowiedni kształt – czy wolimy pędzel okrągły, płaski, wachlarzowy itd. Pędzle do farb akrylowych to najczęściej bardzo ekskluzywne pędzle z naturalnego włosia. Najczęściej polecane są pędzle sobolowe, ze względu na ich elastyczność i gładkość. Dodatkowo włókna bardzo delikatnie uwalniają farbę. Ich użytkownicy cenią sobie właściwości sobolowych pędzli, które dobrze konserwowane będą służyć na lata. Dobrej jakości pędzel powinien przez długi czas trzymać szpic. Te z włókna sobolowego na długo wracają do swojego pierwotnego kształtu.

Dobór pędzla, który będzie z nami idealnie współpracował, to także dobranie odpowiedniej długości trzonka. Na rynku dostępne są modele krótkie, długie, czy nawet składane. Jeśli z pewnych względów nie chcemy korzystać z pędzla o naturalnym włosiu znajdziemy też ich dobre, syntetyczne odpowiedniki. Ciężko jest malować różne elementy tym samym pędzlem – powinniśmy zaopatrzyć się w całe ich komplety.