Blacha należy do jednych z najczęściej wykorzystywanych pochodzących ze stali półproduktów. Dzielą z nią większych pozytywnych właściwości, przede wszystkim solidność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na tę solidność, obróbka blachy bez użycia profesjonalnego sprzętu jest praktycznie niemożliwe.

Zalety i zastosowania krawędziarek

krawędziarkaBlachy należą do jednych z najczęściej wykorzystywanych, wytworzonych ze stali półproduktów. Tworzy się z niej na przykład karoserie samochodów, obudowy urządzeń elektronicznych, jak również siatki. Wykorzystywanie blachy do procesów produkcyjnych nie byłoby jednak możliwe bez jej wcześniejszego obrobienia. W tym celu używana jest najczęściej krawędziarka, znana również jako prasa krawędziowa. Urządzenie to jest używane w celu właściwego zagięcia blachy. W zależności od rodzaju zastosowanego w tej maszynie napędu, może być ona wykorzystywana do różnych wymiarowo arkuszy blachy. Do tych najdłuższych i najgrubszych wykorzystuje się najczęściej krawędziarki pneumatyczne. Do zastosowań wymagających większej precyzji i delikatności używa się najczęściej krawędziarek pneumatycznych. Większość używanych obecnie pras krawędziowych jest sterowana elektronicznie, dzięki  zastosowaniu w ich konstrukcji nowoczesnemu procesorowi. Dzięki temu krawędziarki mogą działać znacznie precyzyjniej, a uzyskane rezultaty są bardziej dokładne. Oprócz blach i stali, krawędziarki są wykorzystywane do obrabiania i gięcia elementów z aluminium, brązu czy też żeliwa.

Obróbka elementów ze stali, ze względu na ich niską elastyczność i solidność, może wywołać pewne problemy. Nie jest to praktycznie możliwe bez użycia dodatkowego sprzętu, takiego jak prasa krawędziowa. Dzięki tego typu maszynom można z łatwością giąć i obrabiać nawet grube arkuszy blachy.