HPV to wirus brodawczaka ludzkiego. Często odgrywa rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Wirus ten nie wnika do krwiobiegu człowieka natomiast zagnieżdża się w nabłonkach infekując narządy moczowo-płciowe. W większości przypadków zakażenie tym wirusem mija samoistnie lecz czasami utrzymuje się w organizmie.

Profilaktyka w wykryciu HPV

test na hpvU osób, u których występują nawracające i przewlekłe stany zapalne dróg rodnych jest przyczyną, aby podejrzewać u nich wystąpienie tego wirusa. Test na HPV wykrywa wirusa i jest drugim obok cytologii badaniem, które powinny wykonywać kobiety. Ten wirus występuje również u mężczyzn wywołując raka prącia i odbytu. Cytologia jest standardowym badaniem przy pomocy, którego wykrywa się wczesne zmiany szyjki macicy jednak daje nam ona tylko częściowy obraz obecnego stanu zdrowia. Nie jest wystarczająco czułym testem do wykrycia zakażenia HPV przez co daje często fałszywe, negatywne wyniki. Nie wszystkie wirusy HPV są jednak rakotwórcze. Zazwyczaj odpowiedzialne są za to typy 16 i 18. Żeby upewnić się do obecności wirusa wykonuje się badanie PCR. Jest ono podobne do badania cytologicznego. Wykrywa obecność DNA wirusa HPV oraz ocenia jego onkogenność. Testy te są bardzo czułe i wiarygodne. Do przeprowadzenia testu potrzebny jest wymaz szyjki macicy. Materiał ten możemy pobrać u ginekologa, ale również dostać zestaw w aptece i udać się z nim do lekarza lub położnej. Test ten według lekarzy powinny robić raz w roku osoby, które są aktywne seksualnie. Również przed planowaną ciążą warto by było go wykonać. Wskazaniem również jest kilkuletnie stosowanie antykoncepcji hormonalnej oraz wkładki domacicznej.

Wykonanie cytologii i testu HPV pozwala na właściwe postawienie diagnozy. Do zakażenia głównie dochodzi podczas stosunków seksualnych. Jeżeli widzi się jakieś niepokojące i nawracające objawy powinno się udać do ginekologa w celu przebadania. Rak szyjki macicy, który jest wywoływany prze HPV należy do chorób cichych. Trudno jest dostrzec jakiekolwiek objawy w pierwszych etapach jego rozwoju. Dlatego reż profilaktyka jest taka ważna.