Daltonizm to wrodzona wada wzorku, polegająca na nierozpoznawaniu niektórych barw. Są to czerwone, pomarańczowe, żółte i zielone odcienie, które dla osób z tą wadą wyglądają identycznie lub bardzo podobnie. Życie z takim schorzeniem nie jest łatwe – zaczynając od najprostszych, codziennych zadań, takich jak światła na ulicy, po trudną i odpowiedzialną pracę zawodową.

Jak poradzić sobie z daltonizmem?

okulary dla daltonistów cenaOsobami ze ślepotą barw są znacznie częściej mężczyźni; jest to spowodowane chromosomem X. Kobieta, która ma w sobie dwa chromosomy X z wadą rozróżniania barw, może przekazać ją dziecku. Znacznie częstszymi ofiarami przekazania tego genu znów będą mężczyźni. Osoba z daltonizmem nie widzi różnicy, między kolorami, takimi jak na przykład czerwony i zielony. Jest to bardzo poważna dysfunkcja, która bardzo ogranicza prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Są jednak sposoby, by poradzić sobie z tą chorobą. Jednym z nich są specjalne szkła, które poprawiają widoczność barw. Jeżeli chodzi o okulary dla daltonistów cena waha się, w zależności od kilku czynników. Średni koszt to około tysiąca złotych, za dobre jakościowo okulary i specjalne szkła, dzięki którym widać rzeczywiste barwy przedmiotów. Zakupienie pary takich okularów nie jest trudne. Dostępne są już nawet przez Internet; wiele sklepów optycznych ma swoje sklepy online, które pomogą w doborze szkieł i dopasowaniu odpowiednich wymiarów do indywidualnych potrzeb.

Osoby z wadą rozróżniania barw mają niemałe trudności w życiu. Wielu pracodawców odrzuca ten fakt od  podjęcia decyzji o zatrudnieniu osoby z daltonizmem. Dzięki profesjonalnym dbaniu o prawidłowe widzenie kolorów, funkcjonowanie może stać się znacznie łatwiejsze. Daje to wiele możliwości doznawania rzeczywistości takiej, jaką naprawdę jest.