Chyba każdy z nas sięga po leki, kiedy czuje się chory, boli go głowa czy brakuje mu jakichś witamin. Przeważnie udajemy się wtedy do aptek, aby na własną rękę kupić jakieś środki farmakologiczne lub mamy receptę od lekarza.

Co robić z przeterminowanymi lekami?

niewielkie pojemniki na leki przeterminowaneProdukty, które dostaniemy w aptece, mają specjalne przeznaczenie i zawsze trzeba je stosować zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta. Część z nich kupimy jedynie na receptę, a inne są powszechnie dostępne, zatem każdy może je kupić. Jak każdy dostępny na rynku produkt, leki, witaminy, syropy czy suplementy diety mają datę ważności, którą bezwzględnie należy przestrzegać. O ile niektóre produkty spożywcze możemy bezpiecznie spożyć nawet, kiedy ich data ważności już minie, to jedna z produktami z apteki nie można tak robić, ponieważ igramy z własnym zdrowiem. Nie bez powodu na wielu lekach jest napisane, że po otwarciu można je stosować tylko przez określony czas. Kiedy termin minie, to trzeba się ich pozbyć, ale we właściwy sposób. D tego celu służą niewielkie pojemniki na leki przeterminowane, które przeważnie znajdziemy w aptekach. Kupując nowe, możemy jednocześnie oddać stare, które podlegają utylizacji. Najczęściej pojemniki takie są wykonane z tworzywa sztucznego, blachy ocynkowanej czy polietylenu. Są zabudowane w każdej strony i mają pokrywę, w której najczęściej znajduje się otwór na przeróżne leki. Można do nich wrzucać tabletki, syropy, maści, aerozole czy olejki. Wrzucanie do nich leków jest bezpłatne i także konieczne, ponieważ nie można środków farmakologicznych wyrzucać do kosza na śmieci.

Żeby uniknąć marnowania leków, zdecydowanie lepiej jest je kupować na bieżąco lub w razie potrzeby, gdyż za niektóre z nich trzeba sporo zapłacić. Po terminie przydatności do użycia, stają się one bezużyteczne, a często nawet niebezpieczne.

Kategorie: Rodzina