Jednym z najtrudniejszych rodzicielskich doświadczeń w pierwszym okresie życia dziecka jest nieutulony płacz, który wynika z bólu brzuszka, którego doświadcza maluch. Ów ból wywołany jest niedojrzałością układu pokarmowego i minie wraz z upływem czwartego miesiąca życia. Zanim jednak to nastąpi – i dziecko, i rodziców czekają trudne chwile.

Kilka sposobów na kolki u noworodków

sposoby na kolki u noworodkówWarto jednak pamiętać, że istnieje kilka metod zmniejszenia objawów kolki niemowlęcej. To właśnie ona objawia się u zdrowego dziecka napadami długotrwałego płaczu, którego nie udaje się w żaden sposób utulić. Maluch pręży się, podkurcza nóżki, ewidentnie pokazuje, że dokuczają mu gazy. W takiej sytuacji należy wykorzystać sprawdzone sposoby na kolki u noworodków. Pierwszym krokiem każdego rodzica powinno być takie karmienie dziecka, aby nie jadło ono łapczywie i nie chwytało nadmiaru powietrza. Niezależnie od tego, czy dziecko pije mleko z piersi czy z butelki, należy dopilnować, żeby jadło spokojnie. W przypadku noworodków karmionych butelką dobrze zadbać o odpowiednie butelki lub smoczki. Na rynku dostępne są antykolkowe zamienniki, minimalizujące połykanie powietrza. Można również podawać noworodkowi krople z probiotykiem. Dzięki nim poprawia się działanie układu pokarmowego i zmienia flora bakteryjna. W przypadku ataku kolki należy skorzystać z preparatów dostępnych w aptece: kropelki z symetykonem rozbijają pęcherzyki powietrza, dzięki czemu brzuszek malucha przestaje być napięty i bolesny.

Do działań profilaktycznych należą również masaże. Masażu brzuszka nie wolno wykonywać w czasie trwania kolkowych dolegliwości, ale doskonale sprawdzi się przed wystąpieniem ataku. Delikatne gładzenie brzuszka pomaga pozbyć się gazów, co przynosi maluszkowi dużą ulgę. Dobrze jest również pamiętać, że najlepsze rezultaty przynosi stosowanie wymienionych sposobów łącznie.

Kategorie: Rodzina