Stolarka otworowa jest jednym z niezbędnych elementów każdego domu czy mieszkania. W małych lokalach mamy trzy lub cztery pary drzwi, natomiast w domach bywa, że jest ich nawet kilkanaście. Przeważnie są one utrzymane w podobnym stylu.

Jaki wybrać model drzwi wewnętrznych?

drzwi płytowe czy ramoweBez względu ile mamy drzwi w domu, zawsze jedne są wejściowe i znacznie się różnią od pozostały. Dla zachowania jednolitego stylu, mogą być wykonane z podobnych materiałów i w zbliżonym kolorze. Jednakże ich konstrukcja będzie się całkowicie różnić. Drzwi wewnętrzne najczęściej są płytowe lub ramowe, ponieważ takie najlepiej pasują do różnego rodzaju wnętrz. Jeżeli się zastanawiamy czy wybrać drzwi płytowe czy ramowe, to najpierw trzeba się dowiedzieć czym się różnią. Przede wszystkim drzwi płytowe są wykonane z pojedynczej płyty drewnopochodnej lub składają się z obudowy, wypełniania oraz płyt MDF lub HDF. Mają one bardzo minimalistyczny i klasyczny wygląd, dlatego sprawdzą się do pomieszczeń utrzymanych w stonowanym i prostym stylu. Natomiast drzwi ramowe, jak sama nazwa mówi, składają się z wyraźnej ramy tworzącej konstrukcję oraz wypełniania w formie kasetonów, przeszkleń czy płycin HDF. Modele ramowe są znacznie bardziej nowoczesne i mogą mieć więcej zdobień. Jeżeli chodzi wytrzymałość, to jest ona na podobnym poziomie w obu przypadkach. Przeważnie takie drzwi są w stanie przetrwać nawet kilkanaście lat bez zarzutów. Jeżeli chodzi o cenę takich drzwi, to jest ona na pewno niższa od modeli zewnętrznych i zależy od wielu czynników.

Przeważnie za klasyczne drzwi płytowe trzeba dać od dwustu do ośmiuset złotych. Ostateczna cena zależy od producenta, modelu, zdobień czy materiału z jakiego są wykonane. Przeważnie najtaniej je znajdziemy w sklepach internetowych.